Szanowni Rodzice!

Dziękujemy za odwiedzanie naszej zakładki i korzystanie z zamieszczanych w niej treści. Na koniec roku szkolnego dołączamy jeszcze link do ciekawego, trochę wakacyjnego artykułu i życzymy Państwu spokojnego, radosnego i bezpiecznego urlopu.

Do zobaczenia w nowym roku szkolnym! 

https://ohme.pl/psychologia/jak-obudzic-w-sobie-wewnetrzne-dziecko/


BEZPŁATNA POMOC I WSPARCIE PSYCHOLOGICZNE

Pomoc i wsparcie w czasie epidemii oferuje nasza przeworska Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna, której pracownicy od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8:00 do 14:00 pełnią dyżur telefoniczny pod numerem 16 648 82 50.

Specjaliści Centrum Szkoleniowo-Terapeutycznego SELF oraz Fundacji na Rzecz Psychoprofilaktyki Społecznej PRO-FIL z Rzeszowa służą wsparciem dla rodziców, nauczycieli i wszystkich osób poszukujących pomocy lub konsultacji psychologicznej związanej z panującą epidemią, zmieniającą się sytuacją gospodarczą, edukacyjną
i społeczną.

Można tu dowiedzieć się m.in.:

  • jak radzić sobie ze stresem, lękiem i innymi negatywnymi emocjami tak, by nie wpływały one na naszych najbliższych;
  • jak rozmawiać z dziećmi o emocjach – lęku, stresie, złości i okazywać im wsparcie w obliczu nowej sytuacji społecznej związanej z zagrożeniem wirusowym;
  • jak dbać o relacje i jak bronić się przed manipulacją informacyjną.

Kontakt: pomoc online przez program Skype /CST SELF oraz telefonicznie, pod numerem telefonu 578 777 568, od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00.

Działa też ogólnopolska sieć pomocy. Rzecznik Praw Pacjenta na swojej stronie przygotował pełną listę telefonów dla osób, które potrzebują wsparcia w związku z obecną sytuacją. Można tam znaleźć numery do miejskich ośrodków pomocy społecznej, gabinetów psychologicznych, fundacji, organizacji i wolontariuszy, którzy oferują swoją pomoc, zarówno w zakresie wsparcia psychologicznego jak też związanego np. ze zrobieniem zakupów.

https://www.gov.pl/web/rpp/koronawirus-pomoc-ogolnopolska

Szanowni Rodzice!

Kryzys, który przeżywamy to dla nas wielka próba i wielkie wyzwanie. W naszych głowach rodzi się mnóstwo pytań bez odpowiedzi, obaw i lęków. Trudno nam pogodzić się z izolacją i z tym, że w jednej chwili musieliśmy zupełnie „przemeblować” swoje życie. To też bardzo trudny czas dla naszych dzieci wyrwanych nagle ze swojego beztroskiego świata. Jak z nimi rozmawiać, jak wytłumaczyć co się dzieje, wreszcie jak pomóc zorganizować dzień tak, by był w nim czas i na naukę i na zabawę?
W tym miejscu proponujemy Państwu materiały, które być może pomogą
w rozwiązaniu niektórych trudnych sytuacji dotyczących dzieci, ale też podpowiedzą jak zadbać o samego siebie.

Proponujemy Państwu też kontakt do nas – pedagogów szkolnych:

Katarzyna Krupińskak_krupinskasp2@wp.pl, można mnie również znaleźć w aplikacji Messenger;

Małgorzata Mazeramazeramalgorzata@gmail.com

Jeśli możemy jakoś pomóc, doradzić, wesprzeć – prosimy do nas pisać!


Jak wesprzeć dziecko przed egzaminem ósmoklasisty?

Zbliżający się egzamin to bardzo ważne wydarzenie w życiu Państwa dziecka. W tym czasie ogromną rolę odgrywa postawa najbliższego otoczenia. Jak przetrwać ostatnie chwile przed egzaminem, jak pomóc dziecku dobrze się przygotować i pokonać stres? Warto skorzystać
z poniższych wskazówek, zwracając szczególną uwagę na  treści zamieszczone na stronach 17 i 18.


Przyjaźń w świecie dziecka

Kiedy twoje dziecko nawiązuje pierwsze bliskie relacje z rówieśnikami, możesz sprawić, by odkryło, że przyjaźń jest szczególnie cenną wartością! Nie tylko pozwala uwierzyć w siebie i w swoje siły, ale również uczy dogadywać się z rówieśnikami i rozwiązywać konflikty, pokazuje jak różne mogą być priorytety i co to jest bezinteresowność. Dzięki przyjaźni dziecko łatwiej zbuduje pozytywne relacje
z ludźmi w dorosłym życiu.

Jakie znaczenie ma przyjaźń w życiu naszego dziecka? Co wiemy o jego relacjach z innymi i jaki mają na niego wpływ? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie Państwo w załączonym materiale.


Trochę o koronawirusie…

Z pewnością nieuniknioną staje się dzisiaj rozmowa z dzieckiem na temat koronawirusa. Polecamy Państwu bajkę napisaną przez panią Dorotę Bródkę na trudny czas kwarantanny – posłuchajcie i jeżeli uznacie, że warto włączcie ją swoim dzieciom (jest poniżej).

Jak zorganizować naukę zdalną w domu?

 Pamiętajmy, że nie tylko my dorośli, ale i dzieci są przyzwyczajone do stałych obowiązków, planu dnia, reguł, granic – to daje poczucie bezpieczeństwa.

W związku z tym zaplanujmy dzień wspólnie z dzieckiem młodszym i starszym. Wyznaczmy konkretny czas na naukę i na przyjemności, ustalmy zadania, również związane z funkcjonowaniem domu, tak, aby dzień był, w miarę możliwości, dynamiczny i atrakcyjny. Zadbajmy o właściwą atmosferę, by nie zabrakło codziennej radości i uśmiechu, którym można rozładować stres i otaczające nas napięcie. Konieczność izolacji i wprowadzone ograniczenia, poza niepokojem, mogą rodzić w nas wszystkich dużo irytacji, złości.  To normalne!
Nasze dziecko może buntować się i złościć przeciwko konieczności pozostawania w domu i zdalnej nauce. Warto wtedy cierpliwe tłumaczyć i motywować je do systematycznej pracy, nie zapominając o dostosowaniu oczekiwań do możliwości dziecka.

Zapraszamy Was, Drodzy Rodzice do zapoznania się z materiałami udostępnionymi przez Centrum Rozwoju Lokalnego, w ramach Projektu Ogólnopolskiego ,,Dziecko uczy Rodzica’’.

Z pewnością znacie doskonale wymienione zasady postępowania
z dziećmi, jednak zawsze warto przypomnieć sobie, czego należy się wystrzegać, by nie narażać siebie i dzieci na niepotrzebne trudne sytuacje podczas pobytu na tzw. domowej kwarantannie.

s://crl.org.pl/2020/03/12/dzieci-ucza-rodzicow-w-domu/


Jak radzić sobie z lękiem i jak rozmawiać o epidemii z dzieckiem?

Zachęcamy Państwa także do zapoznania się z bardzo wartościowym artykułem, w którym psycholog – dr Tomasz Srebnicki podpowiada jak radzić sobie z lękiem i jak rozmawiać z dziećmi o epidemii.

https://zwierciadlo.pl/psychologia/jak-radzic-sobie-z-lekiem-i-jak-rozmawiac-o-epidemii-z-dzieckiem-w-rozmowie-z-dr-tomaszem-srebnickiem?fbclid=IwAR2xWvK0nNxszsFxBlt1tdh0AXDe1sYXEValxllCZiAi-YzcDeRT7NPKtG8