Wystawa jest naturalnym podsumowaniem pracy wykonanej na lekcjach plastyki w szkole. Tak podsumowujemy każdą lekcję i każdy projekt z plastyki – brak wystawy na koniec roku byłby więc, jak niedokończona lekcja. Zapraszam Rodziców i Uczniów, a także Nauczycieli do wirtualnych galerii – do oglądania malarskich portretów, projektów graficznych i dekoracyjnych układów kompozycyjnych. Wystawą Kwiaty konstytucji uczciliśmy Święto Narodowe Trzeciego Maja – była to edukacja obywatelsko-patriotyczna. Zwiedzając ją, proszę – poszukajcie wzruszeń i narodowych symboli. Pokonkursowe wystawy tematycznie związane z kulturą antyczną mają za zadanie przenieść gości w świat, który jest kolebką europejskiej kultury. W humanistycznym krajobrazie, który tworzą nasze ekspozycje znajdują się wątki regionalne – jest to wejście w duchowy świat cerkwi i odniesienia do związków rodzimej architektury z Europą. Przedstawiam także wystawę indywidualną uczennicy, która tworząc zwykłe prace ilustracyjne, wybrała się na niecodzienną wyprawę w świat historii sztuki.

Rodzicom, czyli nauczycielom pomocniczym i przewodnikom swoich dzieci dziękuję za włożony w edukację trud – szczególnie tym, którzy wierzą w umiejętności i samodzielność młodych, ufają ich wyobraźni i potrafią umiejętnie wspierać dziecięce poszukiwania. Czasem rozwiązania, które dzieci proponują są zupełnie zaskakujące. I dlatego właśnie lubię uczyć. Czasem zachwyca nas – nauczycieli artystycznych przedmiotów efekt pracy, a nawet widzimy malarskim okiem analogie do sztuki wielkich mistrzów, ale pamiętamy, że najcenniejsze jest nie dzieło, ale twórcza droga dziecka, której powinny towarzyszyć… wielorakie emocje.

Wystawa prac plastycznych uczniów – nic nowego, tyle, że dziś, dzięki sieci, stała się bliższa rodzicom i gościom, którzy zwykle nie bywają na wystawach szkolnych, no i bardziej pracochłonna, bo tworzona… bez osobistego udziału autorów.

Przy zwiedzaniu ważne jest to, czego oczekuję od uczniów: uważności i poszukiwania bogatych wartości dzieł, a nie tylko mierzenia ich kryterium piękna.

Agnieszka Bernacka

KLIKNIJ NA OBRAZEK BY PRZEJŚĆ DO PRZEGLĄDANIA PRAC: