mgr  Dorota Łania

Poniedziałek – Piątek  8.00 – 15.35


TRZYMAJ FORMĘ

W naszej szkole prowadzony jest program pt. „Trzymaj formę”.  Jest to program promujący zdrowy tryb życia zachęcający dzieci i młodzież oraz ich rodziny do systematycznej aktywności fizycznej i zdrowego,  zbilansowanego odżywiania. Ponadto szkoła brała udział w akcji Wykręcamy wirusa.


CODZIENNA AKTYWNOŚĆ

Codzienna aktywność fizyczna i odpowiednia dieta jest kluczem do zachowania zdrowia. Pamiętaj, że aktywność fizyczna wynika z wrodzonych potrzeb organizmu i nabytych umiejętności człowieka.

Odpowiednio dobrana, właściwa aktywność sprzyja rozwojowi organizmu i zachowaniu zdrowia. Wysiłek fizyczny rozwija mięśnie, wpływa na prawidłowy wzrost i kształt kości, rozwija układ krążeniowo-oddechowy, podnosi sprawność i wydolność fizyczną, korzystnie wpływa na dobre samopoczucie. Niedostatek ruchu powoduje, że rosnący organizm nie osiąga pełni rozwoju, wzrasta ryzyko wystąpienia nadwagi, otyłości oraz innych chorób i zaburzeń cywilizacyjnych. Sprawność fizyczna organizmu jest naturalnym efektem podejmowanej aktywności, im jest ona większa tym chętniej aktywnie spędzamy czas. Przeciętna wydolność fizyczna jest tak mała, że wystarcza jedynie na wykonanie codziennych czynności, powoduje szybkie zmęczenie i znużenie.

Nawet jakikolwiek ruch jest lepszy niż żaden. Dla poprawy kondycji warto wykorzystywać każdą codzienną okazję np. spacer z psem, sprzątanie ogrodu, chodzenie po schodach zamiast jazdy windą, taniec jako formę relaksu lub wyjście na basen. Warto robić to, co sprawia przyjemność, bo naszym celem jest wprowadzenie dobrej i stałej zmiany stylu życia, która wpłynie na lepszą kondycję. Wybieraj formy aktywności które możesz realizować wspólnie z rodziną, i które będą dostosowane do pory roku oraz możliwości swoich najbliższych. Korzystaj z nowych alternatywnych form ruchu, wybieraj te które najchętniej realizujesz.
Należy starać się być aktywnym fizycznie  30 – 60 minut codziennie.

Ile energii (kcal) zużywa się na aktywność fizyczną?

Osoba o masie ciała 70 kg zużywa w czasie 1 minuty na:

siedzenie 1,4 kcal
spacer 3,5 kcal
prace domowe 4,2 kcal
bieg 10,5 kcal
wchodzenie na schody 14,0 kcal

Osoba ta musi chodzić dla zrównoważenia zjedzonego:

jabłka 14 minut
bułki 34 minuty
ciastka 100 minut

ODŻYWIANIE

Zasady zdrowego żywienia – dziesięcioro przykazań zdrowotnych
  1. Codzienna aktywność fizyczna i odpowiednia dieta są kluczem do zdrowia. Przede wszystkim strzeż się nadwagi i otyłości.
  2. Podstawą prawidłowej diety jest różnorodność spożywanych produktów. Jedz 3 – 5 posiłków dziennie, w tym koniecznie śniadanie. Pamiętaj, że przerwy między posiłkami nie powinny być dłuższe niż 4 godziny.
  3. Znaczną część twojej codziennej diety powinny stanowić warzywa. Codziennie jedz również owoce.
  4. Pełnoziarniste produkty zbożowe (np. chleb razowy czy pełnoziarnisty, grube kasze) powinny być dla ciebie głównym źródłem energii.
  5. Codziennie co najmniej dwa razy dziennie spożywaj mleko i jego przetwory: jogurty, kefiry czy sery.
  6. Spożywaj mniej tłuszczów zwierzęcych, więcej roślinnych, szczególnie oleju rzepakowego i margaryn miękkich.
  7. Spożywaj głównie mięso drobiowe, ryby oraz nasiona roślin strączkowych np. grochu, fasoli czy soi, ograniczaj spożycie tłustego mięsa czerwonego.
  8. W codziennej diecie ograniczaj spożycie cukru i soli.
  9. Dostarczaj organizmowi wystarczającą ilość płynów (głównie wody) – minimum 2 litry dziennie.
  10. Unikaj alkoholu.