Teatr Nauczycieli SP2 rozpoczął swą działalność w 2022 roku spontanicznie, jako odpowiedź na wyzwania współczesnej edukacji i silną potrzebę wpływu na rozwój młodego człowieka. Sztuka teatralna, która integruje elementy literatury, muzyki, tańca i malarstwa daje wyjątkową przestrzeń do doświadczenia własnej emocjonalności. Teatr bardziej niż jakakolwiek inna sztuka, urzeczywistnia modele estetyczne, artystyczne czy ogólnokulturowe. Uwrażliwia, kształtuje postawy moralne, a więc wpływa na osobowość dzieci i młodzieży. Nazwa Lekcja Temat nawiązuje do edukacyjnej i profilaktycznej roli naszego teatru, a także do oryginalnych interpretacji znanych wierszy i bajek. Łączy świat fantastyczny ze światem realnym, porusza zagadnienia współczesnej kultury i daje swoistą lekcję młodemu odbiorcy. Stawia pytania, uczy odpowiedzialności, wrażliwości, pomaga w przełamaniu barier i dokonaniu wyboru.

Wioletta Jaskuła
Koordynatorka Teatru

Lekcja 1.
Temat: „Książka najlepszym przyjacielem”Julian Tuwim Rzepka

WYSTĄPILI:
Julian Tuwim (narrator) – Dyrektor Szkoły Bogdan Sebzda
Rzepka (wnuczka) – Anna Dybka
Dziadek – Michał Domański
Babcia – Halina Wajda
Wnuczek – Katarzyna Walawender
Szczeniaczek – Justyna Flis
Kicia – Aleksandra Majba
Kurka – Beata Wajhajmer
Gąska – Paulina Gnatek
Bocian – Agnieszka Łosiniecka
Żabka – Wioletta Jaskuła
Kawka – Agata Sroka

W naszej interpretacji Rzepka to uzależniona od smartfona wnuczka, która z bratem przyjeżdża do dziadków na wieś. Wnuczka zamiast spędzać czas z rodziną, woli serfować w sieci Internetu. Cała rodzina wraz z mieszkańcami wiejskiego podwórka próbują wyrwać ją ze szpon wirtualnego świata. Wreszcie gdy im się to udaje, na Rzepkę spada tom wierszy Juliana Tuwima.
Wnuczka zaczyna czytać: Zasadził dziadek rzepkę w ogrodzie… Widać , że wiersz jej się podoba, a historia zdaje się być wciągająca;)
Lekcją dla wszystkich była finałowa scena i wykonanie Piosenki o czytaniu książek Orkiestry Dni Naszych której słowa warto przytoczyć:

Książki to nasi najlepsi przyjaciele
Nie zdradzą, nie wyśmieją, a nauczą wiele.
Książki to przygody, podróże i obrazy,
Ten, kto czyta książki, ten żyje dwa razy!

Posłuchaj koleżanko, kolego posłuchaj,
Czytanie jest dla głowy, jak deser dla brzucha!


Świat się niezwykły przed tobą otwiera,
Spisany, schowany w magicznych literach.
Książki potrafią rozśmieszyć i wzruszyć,
Gdy dom jest bez książek, człowiek jest bez duszy.

/Autor słów i muzyki: Jerzy Kobyliński/