Święta majowe

Z początkiem maja związane są wyjątkowe dni. Są to tzw. święta majowe, które mają szczególne miejsce w historii naszej ojczyzny. Ważne jest, aby o nich pamiętać i przypominać młodemu pokoleniu o ich znaczeniu. 

1 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pracy. Początki tego święta sięgają XIX wieku. Zostało ustanowione we Francji ku pamięci robotników z Chicago, którzy wyrazili sprzeciw przeciwko niskimi płacom i 12-godzinnemu dniowi pracy. Ich protest został brutalnie stłumiony, a wielu ludzi straciło życie. W Polsce 1 maja ustanowiono Świętem Pracy w 1950r. Kojarzy się on nam głównie z PRL-em, kiedy to dzień ten był wyjątkowo uroczyście obchodzony. 

2 maja obchodzimy Dzień Flagi Państwowej. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych wprowadzone w 2004r. To właśnie 2 maja w 1945r. polscy żołnierze z I Dywizji Kościuszkowskiej, którzy zdobyli Berlin umieścili polską flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Tiergarten oraz na Reichstagu w Berlinie. W okresie Polski Ludowej 2 maja zdejmowano flagi, aby nie zostały one wywieszone na 3 maja. Komuniści bowiem nie uznawali tego święta. Dziś flaga obok hymnu i godła określa naszą narodową tożsamość. Ważne jest, aby na czas świąt majowych wywiesić polską flagę i pokazać naszą przynależność do ojczyzny.
3 maja obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja z 1791r. Była to druga na świecie i pierwsza w Europie konstytucja. Uchwalił ją Sejm Wielki. Za jej autorów uważa się króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Ignacego Potockiego oraz Hugona Kołłątaja. Konstytucja zniosła liberum veto i wolną elekcję, wprowadziła trójpodział władzy, ograniczyła rolę senatu i wprowadziła dziedziczność tronu. Obchody święta były zakazane w czasie rozbiorów, okupacji niemieckiej oraz władzy sowieckiej. Od 1990r. Święto Konstytucji 3 Maja jest ponownie uroczyście obchodzone. 
Jeden z autorów Konstytucji Hugo Kołłątaj jest wyjątkowo związany z naszą szkołą. To właśnie 10 czerwca 1981r. Szkole Podstawowej nr 2 w Przeworsku nadano imię Hugona Kołłątaja. 

3 maja obchodzimy również Święto Matki Bożej Królowej Polski. Ustanowione zostało w 1920r. przez papieża Benedykta XV. Upamiętnia ono śluby Jana Kazimierza, który w czasie potopu szwedzkiego powierzył naszą ojczyznę opiece Matki Bożej.

Pamiętajmy o historii i przekazujmy ją tym, którzy są przyszłością naszego narodu. Warto wspomnieć słowa Św. Jana Pawła II, który mówił że: „Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości”. Bądźmy budowniczymi dobrej przyszłości, pokazujmy co to znaczy być patriotą i kochać ojczyznę. 

Przez cały tydzień uczniowie zapoznawali się z historią świąt majowych i wykonywali prace z nimi związane. Aby je uczcić chętne oddziały z klas 0-III oraz III s i VII-VIIIsu zrobiły zdjęcia klasowe z symbolami narodowymi. Nasze dzieła oraz fotografie można zobaczyć w galerii na stronie facebookowej szkoły.

https://www.facebook.com/sp2.przeworsk/posts/222273779696753